Trávicí soustava » Apendicitida – zánět slepého střeva
Zánět slepého střeva se projevuje bolestmi břicha, zvracením, také zvýšenou teplotou. Zánět lze zpravidla vyléčit a důslednou prevencí zamezit opakování. Ani případná operace není příliš vážná a rekonvalescence většinou probíhá dobře,
Vše ale může zkomplikovat zanedbaný zánět. Zanícený apendix totiž může v krajním případě prasknout a jeho obsah se vylije do dutiny břišní. Tím vzniká nebezpečí otravy krve a pacientův život je ohrožen.
Proto při uvedených příznacích je vhodné rychle vyhledat lékaře, případně zavolat k nemocnému pohotovost a nespoléhat, že se to nějak uklidní. Lékař zhodnotí stav a zvolí vhodnou léčbu. Při akutním zánětu může být jediným řešením okamžitá i operace.
Při mírnějším zánětu je obvyklou léčbou dieta a klid na lůžku, také studené obklady. A následuje nezbytná úprava životosprávy, kterou zánětu slepého střeva předcházíme.
Příčinou zánětu je ucpání červovitého výběžku slepého střeva ztvrdlou stolicí. Protože odpadní látky zůstávají na místě, množí se zde bakterie a vzniká toxické hnisající ložisko. Apendicita tedy přímo souvisí s harmonickou činností střev, zejména pravidelným vyprazdňováním.
Hydrocolon terapie je v tomto případě velmi vhodnou prevencí, protože čistí střevní trakt. Při probíhajícím zánětu ale není léčebným prostředkem. Pokud tedy jste po zánětu slepého střeva nebo po operaci, upozorněte terapeuta na tuto skutečnost a sdělte mu, kdy jste operaci nebo zánět prodělali. Posoudí, zda je pro vás střevní sprcha vhodná.